Romuald Lipko

zdjprof

ROMUALD LIPKO

– kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, lider zespołu Budka Suflera. Jest twórcą najbardziej znanych polskich przebojów takich artystów jak: Jantar, Sośnicka, Trojanowska, Urszula, Andrzejczak, Budka Suflera i wielu, wielu innych.
Budka Suflera to tylko jeden z rozdziałów w działalności muzycznej artysty. Z zespołem osiągnął spektakularne sukcesy tworząc takie wielkie przeboje jak “Takie tango”, “Bal Wszystkich Świętych”. Płyta pt. “Nic nie boli tak jak życie” oficjalnie sprzedała się w Polsce w milionowym nakładzie. Lipko z zespołem zdobyli niemal wszystkie możliwe nagrody przyznawane w polskim świecie muzycznym. Jako kompozytor współpracował z wieloma wokalistkami. Wykreował delikatny wizerunek Urszuli i drapieżną osobowość Izabeli Trojanowskiej, zarazem pisząc takie wielkie przeboje jak: “Dmuchawce, latawce, wiatr”, “Luz-blues w niebie same dziury”, “Malinowy król” dla pierwszej oraz “Wszystko czego dziś chcę”, “Tyle samo prawd, ile kłamstw”, “Jestem twoim grzechem” dla drugiej. Ostatnie piosenki jakie nagrała Anna Jantar to także kompozycje Romualda Lipko: “Nic nie może wiecznie trwać”, “Do żony wróć” czy odnalezionego w jego prywatnym archiwum “Układu z życiem”, utworów miało być więcej, ale współpracę przerwała tragiczna śmierć piosenkarki. W latach 80. Lipko skomponował płytę dla Barbary Sikorskiej i pracował przy dwóch albumach Zdzisławy Sośnickiej, dla której napisała takie przeboje jak “Aleja gwiazd”, „Daj zaczarować się” czy “W kolorze krwi”. Do współpracy z Sośnicką powrócił dwukrotnie pod koniec lat 90. nagrywając album “Magia serc” i w 2015 na albumie „Tańcz, choćby płonął świat”. Wśród dam polskiej piosenki należy wspomnieć również o Irenie Santor, dla której napisał i wyprodukował większość materiału na albumy pt. “Jeszcze” z 2002 roku i “Zamyślenia” z 2014 roku. Lista artystów, dla których komponował Romuald Lipko jest niezwykle długa, a znajdują się na niej m. in.: Eleni, Irena Jarocka, Maryla Rodowicz, Halina Jawor, Dariusz Kordek i Małgorzata Kożuchowska.
Romuald Lipko po zakończeniu działalności Budki Suflera powołał nowy zespół pod nazwą ROMUALD LIPKO BAND, który koncertuje prezentując kompilacje najbardziej znanych utworów, które stały się niekwestionowanymi standardami polskiej muzyki rozrywkowej. Projekt jest podsumowaniem pracy artystycznej jako kompozytora przebojów wykowywanych przez uznanych polskich artystów. Romualdowi na scenie towarzyszą Izabela Trojanowska i Felicjan Andrzejczak oraz młodzi zdolni wokaliści, z którymi Lipko coraz częściej współpracuje, tworząc i zapowiadając nowe projekty muzyczne. 

ostatnie wydawnictwo

repertuary koncertowe

  • Romuald Lipko – Złote Przeboje
  • Romuald Lipko i Felicjan Andrzejczak – Nowa podróż – koncert akustyczny
  • Romuald Lipko – Pod choinką, pod jemiołą – koncert świąteczny

więcej: